Понеділок, 24.09.2018, 13:59
Головна| RSS
УкраїнськаРосійськаАнглійська Німецька

Каталог новин
Новини РДА
Агропромисловий комплекс
Відділ економіки інформує
Фізкультура і спорт
Відділ з питань ЦЗ населення, ЖКГ та будівництва
Деражнянський районний сектор ГУДСНС України в Хмельницькій області
Відділ культури, національностей та релігій
Запобігання корупції
Оголошення РДА
Інформація про район
Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації
Деражнянське відділення Красилівської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області
Громадська рада
Летичівське об’єднане управління Пенсійного фонду України
Архівний відділ райдержадміністрації
Обговорення
Служба у справах дітей Деражнянської РДА
Деражнянська ЦРЛ та ЦПМСД
Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Відділ містобудування, архітектури та будівництва

Інші новини
Вакантні посади

Вакантні посади

Вакантні посади категорій Б,В

(детальніше)

Пошук на сайті
Календар
«  Жовтень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Законодавство

Головна » 2017 » Жовтень » 2 » Перші архіви району були підпорядковані районним виконавчим комітетам, а в 30-40-х роках минулого століття - відділам НКВС
Підпишіться на стрічку наших новин RSS та будьте в курсі всіх останіх подій !
10:13
Перші архіви району були підпорядковані районним виконавчим комітетам, а в 30-40-х роках минулого століття - відділам НКВС
У вересні виповнюється 95 років з часу заснування архівної справи на Хмельниччині, історія становлення якої нерозривно пов’язана з історичним минулим Подільського краю.
Найдавніші архіви беруть свій початок з часу створення монастирів та церков. Велика кількість документів юридичного характеру (ХV-перша половина ХVІІ століття) накопичувалась в земських, гродських і підкоморських шляхетських судах. Акти міських урядів (магістратів) відклалися в магістратських архівах. Грамоти на магдебурзьке право, королівські акти, документи про межі міста розміщувалися в під замком у скрині або спеціальній шафі. Власні книги й архіви в містах мали ремісничі цехи, записи в яких іноді робилися впродовж 200 років. У ХVІІІ столітті з'являється посада архіваріуса у канцеляріях гродських і земських судів. Великі поміщики у своїх маєтках мали власні архіви, які зосереджувалися в головних резиденціях. Наприклад архів Чарторийських у Меджибожі Летичівського району, Потоцьких - в Антонінах Красилівського району. З ліквідацією автономії України (друга половина ХVІІІ ст.) та введенням загальноросійського адміністративного устрою розвиток українських архівів тісно пов'язувався з архівним будівництвом у Російській імперії. Створювалися архіви губернських правлінь, де зберігалося діловодство канцелярій генерал-губернатора, губернатора, прокурора, землемірів, казенної і судової палат, тощо. Але єдиного архіву Подільської губернії у ХІХ на початку ХХ століття не існувало. Кожна державна установа утримувала свій архів. Зі встановленням радянської влади за розпорядженням Подільського губвиконкому (квітень 1922 року) у Кам'янці-Подільському заснували центральний губернський історичний архів, де зберігалися матеріали дореволюційних установ.
На Деражнянщині архівна справа веде свій початок з виданням постанови Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету (ВУЦВК) від 7 березня 1923 року №47 коли в Україні були створені райони, в тому числі Деражнянський і Вовковинецький Проскурівського округу. В 1930р. при Вовковинецькому та Деражнянському районних виконавчих комітетах діяли резервні архівосховища, що займались виявленням, опрацюванням та прийманням документів. 3 лютого 1931 року постановою ВУЦВК Вовковинецький район було приєднано до Деражнянського. Архівні документи стали надходити до Деражнянського резервного архівосховища.
У 1932 р. почала створюватися низова мережа архівних установ — районні та міські архіви з перемінним складом документів. За ухвалою Секретаріату ВУЦВК від 1 лютого 1932 року рай¬виконкоми повинні були перетворити свої архівосховища на Районові Архівосховища (Райархіви), до яких концентруватимуться для тимчасового переховування матеріали Районових та сільських установ району. Цією ж ухвалою загальне керування архівною справою в районі передбачалося покласти на одного з членів президії райвиконкому, а також виділення коштів на забезпечення роботи Районного архіву та визначення особи, яка безпосередньо виконувала б обов'язки по налагодженню архівної справи в Районі та по виконанню ро¬біт в самому Райархіві.
З початку 1932 року на території УРСР було утворено 5 областей Деражнянський район ввійшов до складу Вінницької області (1932-1937р.р.) В зв’язку зі створенням областей розглядається питання про покращення системи роботи архівних установ, врегулювання передачі архівних документів. Деражнянський Районний архів Вінницької області повинен був передавати свої архівні матеріали до Проскурівського Державного Історичного Архіву.
Постановою ЦВК УРСР від 26 лютого 1935 року відновлено Вовковинецький район. Пізніше при райвиконкомі поряд з іншими управліннями та відділами створюється і Вовковинецький районний архів.
4 травня 1935 р. ЦВК УРСР виніс постанову про утворення на території при¬кордонної частини Вінницької області трьох округ: Кам'янець-Подільської, Проскурівської та Шепетівської. Пізніше створюються відповідні окружні архівні управління, які здійснювали організацію та керівництво роботою міських та районних архівів. Деражнянський та Вовковинецький райони не ввійшли до складу прикордонних округів, тому районні архіви підпорядковувались безпосередньо архівному управлінню Вінницького облвиконкому.
У 1937 р. відповідно до адміністративно-територіальної реформи відбулися зміни у статусі архівів. Згідно з постановою ЦВК СРСР від 22 вересня 1937 р. було утворено Кам'янець-Подільську область, а прикордонні округи ліквідовано. До складу області увійшло 36 районів, в тому числі Деражнянський та Вовковинецький. У зв'язку з цим було утворено Кам'янець-Подільське обласне ар¬хівне управління, якому підпорядковуються районні та міські архіви.
Відповідно до постанови Президії Верховної Ради УРСР від 16 квітня 1938 року, наказу Народного Комісаріату Внутрішніх Справ УРСР від 17 січня 1939 року архівні установи Кам'янець-Подільської області перейшли у підпорядкування Кам’янець-Подільському архівному управлінню НКВС УРСР. Районні архіви – районним органам НКВС. Були створені обласна та районні комісії по передачі обласного і районних архівів структурами НКВС.
В документах фонду Р-1535 «Кам'янець-Подільське обласне ар¬хівне управління НКВС УРСР» Державного архіву Хмельницької області зберігся список співробітників міських та районних архівів Кам'янець-Подільської області, де зазначено завідувачем Вовковинецького районного архіву Верховського Георгія Тодосовича, 1917 року народження, українець, освіта 7 класів, працює з 1938 року. На обліку в архіві перебувало 34 колгоспи, 1 - МТС, 15 райустанов і організацій та 21 сільських установ та організацій.
В Деражнянському Районному архіві на посаді завідувача працював Муляр, а пізніше з 1938 року - Юхимишен. Приміщення Райархіву складалося з 3-х кімнат, на зберіганні знаходилося 86 фондів, 24230 архівних одиниць, 80 лінійних метрів. Загальна кількість установ в районі - 117, з яких: 38 колгоспів, 25 сільрад, 1 - МТС, 39 райустанов і організацій та 14 підприємств.
В зв’язку з підпорядкуванням архівних установ області органам НКВС потрібно було вирішити ряд організаційних питань. Так на виконання постанов Ради Народних Комісарів УРСР від 28 січня 1940р. №140, від 7 жовтня 1940р. №1317 виконавчі комітети обласних рад депутатів трудящих повинні були забезпечити районні архіви належними приміщеннями та охороною. Деражнянський районний архів до війни свого окремого приміщення не мав, зібрані документи одразу передавались в Проскурівський обласний державний архів.
В роки Великої Вітчизняної війни архів не працював, документи були знищені. Багато цінних матеріалів, які висвітлювали події з життя українського народу на початку війни, становлення радянських органів, утворення і розвиток колгоспів, роботу органів народної освіти, фінансову діяльність, статистичні зведення тощо були непоправно втрачені.
Після визволення Кам'янець-Подільської області від німецьких окупантів архівні працівники насамперед зайнялися прийманням уцілілих матеріалів. На місцях відновлюють свою роботу районні архіви НКВС вирішується питання про забезпечення архівів кадрами та приміщеннями для зберігання документів. В 1947 році обласний державний архів переведено у підпорядкування УМВС УРСР по Кам’янець-Подільській області. Відповідно і районні архіви відійшли у підпорядкування районним правоохоронним органам. В 1950-1951 роках відновлюють свою роботу Деражнянський та Вовковинецький районні архіви УМВС. Завідуючим Деражнянським рай архівом був тов. Мазур, Вовковинецьким - тов. Мицинський.
16 січня 1954 р. Указом Президії Верховної Ради УРСР місто Проскурів перейменовано в м. Хмельницький, а Кам’янець-Подільську область - в Хмельницьку. З цього періоду районні архіви передають документи на зберігання до Державного архіву Хмельницької області у м.Кам’янці-Подільському.
В 1952-1957 роках завідувачами Вовковинецьким районним архівом були Шешенова (лютий 1952 року), Янушкевич (грудень 1952 року), В.о. завархівом Бодрягін (1957 рік).
Указом Президії Верховної Ради УРСР від 27 січня 1959 року були ліквідовані Вовковинецький і Михайлівський райони. Територію Вовковинецького району приєднано до Деражнянського та Летичівського районів. Ліквідовуються державні районні установи Вовковинецького району, в тому числі і райархів. До Деражнянського району також приєднуються 4 села Михайлівського району: Красносілка, Коржівці, Підлісне і Яськівці. Установи та організації Вовковинецького та Михайлівського районів поповнили фонди Деражнянського районного архіву.
Постановою ЦК КП України і Ради Міністрів УРСР від 11 квітня 1960 року архівне управління МВС УРСР перетворено в архівне управління при Раді Міністрів УРСР, а рішенням виконавчого комітету Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих від 23 червня 1960 року архівний відділ управління внутрішніх справ в архівний відділ при виконкомі обласної Ради депутатів трудящих, який здійснював управління архівною справою на території області. Архівному відділу облвиконкому підпорядковувались районні, міські архіви та Держархі¬в Хмельницької області в м. Кам’янці-Подільському. Деражнянський районний архів передано у підпорядкування до виконавчого комітету Деражнянської районної Ради депутатів трудящих та перейменовано на Деражнянський районний державний архів.
Відповідно до указу Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року про укрупнення сільських районів на територій УРСР ліквідовується Деражнянський район і входить до складу Летичівського району. Але вже указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 року було відновлено 6 районів, в тому числі і Деражнянський, до якого також приєднали села Маниківці, Загінці і Мазники. Деражнянський районний державний архів в 1963-1964 роках припинив свою діяльність.
З 17 травня 1957 року по серпень 1989 року завідувачем Деражнянським районним архівом була Сапожнікова Софія Яківна – вмілий організатор та ентузіаст своєї справи. За роки її роботи Деражнянський районний державний архів був одним із кращих в області, документи від установ та організацій на зберігання надходили вчасно і в повному обсязі.
Довгий час Деражнянський районний державний архів знаходився у будинку по вул. Миру, де зараз розміщується АПБ «Аваль». Пізніше, був розташований на першому поверсі адмінбудинку райвиконкому (на даний час адмінбудинок районної ради та райдержадміністрації). Першими фондами, документи яких було прийнято на державне зберігання були: «Районна інспектура держстатистики», «Виконавчі комітети сільських, селищних рад», «сільгоспартілі (колгоспи)», «Божиковецький крохмальний завод», «Деражнянська середня школа №1» та інші.
Здобуття Незалежності України (1991 р.) поклало початок новому етапові у розвитку архівної справи, відбуваються зміни в статусі архівів. Розпорядженням Представника Президента України в Деражнянському районі від 23 квітня 1992 року було утворено Деражнянську районну державну адміністрацію і припинено діяльність виконкому районної Ради народних депутатів. Архівний відділ – правонаступник районного державного архіву увійшов до складу райдержадміністрації.
Упродовж 1989-2006 років установу очолювали Колодій Емілія Олександрівна, Шевчук Ганна Миронівна, Васильківський Микола Андрійович. З вересня 2006 року і по даний час начальником архівного відділу працює Кухар Світлана Миколаївна. В жовтні 2001 року архівний відділ було переведено в орендоване приміщення дитячого садочка №1 «Дзвіночок», що в містечку цукровиків.
У зв'язку із масовою ліквідацією та реорганізацією підприємств гостро постала проблема збереження документів з особового складу ліквідованих підприємств, установ, організацій. Рішенням Деражнянської районної ради від 12 травня 2005 року для забезпечення соціально-правових інтересів громадян на території Деражнянського району було створено районний трудовий архів. Завідувачем призначено Михайленко Віру Іванівну.
Нині на Деражнянщині діють 2 архівні установи: Архівний відділ Деражнянської райдержадміністрації та комунальна установа Деражнянський районний трудовий архів, які знаходяться за адресою м. Деражня, вул.І.Зубкова, 15. В сховищах архівів зберігається більше 50 тис. справ. Щороку фонди поповнюються новими документами.
Отже, архівна справа на Деражнянщині має давню, цікаву історію, яка тісно пов'язана з історією Деражнянського району. Архівні установи району забезпечують реалізацію державної політики в сфері архівної справи і діловодства, створюють належні умови для збереження та примноження духовної та культурної спадщини краю, задоволення соціально-правових потреб громадян.

Начальник архівного відділу С. Кухар
Категорія: Архівний відділ райдержадміністрації | Переглядів: 150 | Додав: Ruvik
>
Читайте також останні новини сайту:

Основне меню сайта РДА

Пошта
Логін:
Пароль:

(це що)

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Наша кнопка


Якщо наш сайт, корисний для Вас, то можете розмістити наш банер у себе на сайті

Кнопка - Деражнянська РДА


Вверх CY-PR.com Яндекс.Метрика Рейтинг@Mail.ru Карта сайту
Деражянська РДА© 2018 Зробити безкоштовний сайт з uCoz